KWK ROW Ruch Jankowice 16-17.05.2019

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

W dniach 16 i 17 maja członkowie naszego Stowarzyszenia mieli okazję uczestniczyć w wycieczce technologicznej zorganizowanej na terenie KWK ROW Ruch Jankowice, podczas pogłębiania Szybu 8. Wycieczkę bardzo profesjonalnie zaplanował i zorganizował nasz kolega Marcin Stajer, Główny Inżynier Strzelniczy KWK ROW we współpracy ze swoimi kolegami inżynierami strzałowymi z kopalń Chwałowice, Rydułtowy, Jankowice i Marcel.

Po raz pierwszy w historii SPIS mieliśmy okazję uczestniczyć w wycieczce technologicznej organizowanej do kopalni węgla kamiennego. Było to niezwykle ciekawe i fascynujące doświadczenie. Wycieczka rozpoczęła się od prezentacji KWK ROW, należących do Polskiej Grupy Górniczej. Mieliśmy możliwość poznać historię i najnowsze fakty na temat prowadzonego wydobycia, technik eksploatacyjnych, aspektów środowiskowych, techniki strzelniczej a także techniki pogłębiania szybu.

Pan Jacek Franiel – Prezes PPG ROW-JAS, wykonującego roboty związane z pogłębianiem szybu zapoznał nas z innowacyjną techniką, wykorzystywaną podczas prowadzenia prac, m.in. z konstrukcją i budową tzw. sztucznego dna, które umożliwia pogłębianie szybu bez konieczność jego wyłączania z codziennego funkcjonowania. Poznaliśmy także wykorzystywaną podczas drążenia szybu technikę strzelniczą i stosowane środki strzałowe. Po tym teoretycznym wstępie nastąpił najbardziej oczekiwany moment: zjazd na poziom 1060 m. Ale… zanim do tego doszło wszyscy odbyliśmy szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, otrzymaliśmy ubrania robocze i przebrani oraz wyposażeni w lamy górnicze i aparaty ucieczkowe udaliśmy się do celu, czyli Szybu nr 8. Na poziom 700 m zjechaliśmy windą klatkową, używaną do codziennego ruchu w kopalni, następnie pokonaliśmy pewien odcinek pieszo i dotarliśmy do miejsca, od którego zaczęło się pogłębianie szybu. Tu niestety żadna winda jeszcze nie działa, więc wsiedliśmy do kubełków i, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, zjechaliśmy na dno szybu, na poziom 1070 m. Wrażenie niesamowite!!! Nikt z nas wcześniej nie zjeżdżał kubełkiem!!! Podczas rozmów „na dnie” dowiedzieliśmy się niezwykłych rzeczy, dotyczących wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych i budowlanych, techniki drążenia oraz zabudowywania otworu szybowego.

Po powrocie na powierzchnię, jak po ciężkiej szychcie, przyszła pora na posiłek. Zostaliśmy ugoszczeni po śląsku – serdecznie i szczerze! Rosół, rolada, kluski i modro kapusta, to tradycyjny śląski obiad. Po ciężkiej górniczej pracy nie ma nic lepszego! No … może kufel zimnego piwa, ale w tym momencie na ten dodatek do obiadu musieliśmy zaczekać, bo przed nami kolejny punkt programu: zwiedzanie kopalni IGNACY należącej do Szlaku Zabytków Techniki. Widzieliśmy parową maszynę wyciągową z 1920 roku oraz wspięliśmy się po 221 schodach na wieżę ciśnień, z której podziwialiśmy widoki na Rybnik i okolice. Wspinaczka była dobrym sposobem na spalenie obiadowych kalorii i przygotowaniem do dalszej części spotkania, w której wysłuchaliśmy prezentacji na temat ładunków kumulacyjnych i możliwościami ich zastosowania, przygotowanej przez dr. Inż. Jacka Sobalę.

Szyb i wieża ciśnień zabytkowej kopalni IGNACY

Parowa maszyna wyciągowa z 1920 roku.

Widok z wieży ciśnień

Na koniec Prezes SPIS – Krzysztof Pietkiewicz zrelacjonował przebieg spotkania Europejskiej Federacji Inżynierów Strzałowych, które odbyło się na początku maja w Budapeszcie. Głównym tematem rozmów były prace nad projektem podręcznika dla strzałowych, który będzie podstawą do prowadzenia szkoleń oraz który będzie uprawniał do uzyskania honorowanego w krajach Unii Europejskiej certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje strzałowego. Nasze Stowarzyszenie, jako jedno z pierwszych, wyraziło chęć opracowania programu szkoleń w oparciu o przygotowany podręcznik i wdrożenie go w życie po konsultacjach i zatwierdzeniu WUG.

Wszyscy uczestnicy spotkania podziwiali profesjonalizm i zaangażowanie naszych kolegów Marcina Stajera, Andrzeja Mielańczyka, Krzysztofa Piejaka, Jarka Pawelca oraz Marka Malgraba w przygotowanie wycieczki. Serdecznie dziękujemy! Było niezwykle interesująco!!!

Na zakończenie padły propozycje kolejnych spotkań technicznych, połączonych z możliwością integracji członków SPIS. Następny wyjazd planujemy we wrześniu.

Przed nami Tatry jesienią i roboty strzałowe w kamieniołomie??? Zobaczymy.

Szczegóły prześlemy w stosownym momencie, ale już teraz serdecznie zapraszamy.

ZARZĄD SPIS

Źródło zdjęć:
Archiwum K. Pietkiewicz i E. Błotny